Sepsiszentgyörgyi postabélyegtervek

2011. december 14., szerda, Emlékezet

A Székely Akadémia elnevezésű előadás-sorozatban Vincze Gábor történész, az erdélyi magyarság 20. századi történelmének szegedi kutatója a közelmúltban érdekfeszítő előadást tartott Észak-Erdély politikai és társadalmi helyzetéről az 1944. augusztus 23-i román fegyverfordítást közvetlenül követő hónapokban.

Részletesen vázolta azt az interregnumos állapotot, amikor az előrenyomuló szovjet és román hadsereg nyomában a helyi magyar közigazgatást azonnal kiszorítani igyekszik a bevonuló román adminisztráció, melynek terjeszkedését az orosz katonai parancsnokság aztán jól kigondolt politikai játszma alapján egy idő után visszaszorította.
Ennek a mintegy négy hónapig tartó időszaknak tanúja néhány Észak-Erdélyi helység postahivatalának azon törekvése, hogy a bizonytalan pénzügyi körülmények között helyi postabélyegek kiadásával tegye könnyebbé a postai szállítást. Így történt, hogy Székelyudvarhely, Maros­vásár­hely, Mára­marossziget és Nagyvárad postahivatalai a Magyar Postaigazgatás által fel nem használt vagy a már berendezkedett román posta által hozott bélyegeket felülnyomással helyi kiadásúnak minősítette. Naszód és Zilah postahivatala saját tervezésű bélyegeket adott ki, amelyhez második kiadásával később Nagyvárad is csatlakozott. A feltüntetett fizetési pénznem pengő vagy lej. Ezekkel a bélyegekkel ellátott levelek ma már keresett postatörténeti dokumentumok. Székely­udvarhely értékjelzéssel ellátott bélyegzőt is készített, fölöslegessé téve így a bélyeg használatát. Mellékelt képeink egy Marosvásárhelyi kiadással bérmentesített levelet – felülnyomás: Erdély-Transilvania, a bélyegzőn a város kétnyelvű felirata – (1. kép), egy naszódi (2. kép) és egy székelyudvarhelyi kiadású bélyeget – felülnyomás: Erdély–Transilvania, értékjelzés pengőben, Romania – ( 3. kép) mutatnak be.
Helyi érdekesség, hogy Bíró László, a sepsiszentgyörgyi szövőgyár textilminta-tervezője is készített két bélyegtervet a háromszéki postahivatalok szállítási gondjainak megoldására. Saj­nos – nem tudni, mi okból –, ezek kivitelezése és forgalmazása elmaradt. Bíró a névlegesen megadott 50 lejes értékre Gábor Áron arcképének az eresztevényi síremléken levő domborművét tervezte, míg a szintén fiktíven megadott 100 lejes, népi motívumokkal keretezett bélyegre a Székely Nemzeti Múzeumot rajzolta (4. és 5. kép).

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a június 9-i európai parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 2011
szavazógép
2011-12-13: Világfigyelő - Farkas Réka:

Röviden

Hat szlovákiai magyart idéztek be
Hat szlovákiai magyart idézett be eddig a szlovák rendőrség állampolgársági ügyben – közölte a Felvidek.ma.
2011-12-14: Emlékezet - Kisgyörgy Zoltán:

Bitai Bajkó Lajos (Mementó)

Tősgyökeres bitai családból származó, 1848–49-as honvédőrnagy. Száznyolcvan évvel ezelőtt (1831) született Bitán, százhúsz évvel ezelőtt (1891) halt meg Baróton.